Časté dotazy

Proč se jeřáb otáčí, když s ním nikdo nepracuje?
Věžový jeřáb je vysoký a ční mnohdy nad střechy domů. Jeho provoz ovlivňuje vítr a silný vítr pro něj může být nebezpečný. Z tohoto důvodu je otoč jeřábu osazena brzdou, kterou musí obsluha po skončení práce uvolnit. Jeřáb se silou větru natočí sám jako korouhev tak, aby se vítr opíral do co nejmenší plochy jeho konstrukce. Může se tedy stát, že se jeřáb sám otočí např. nad silnici nebo pozemek sousedící se staveništěm.

Může jeřáb ve větru spadnout?
S obrovskou pravděpodobností ne. V České Republice nefouká tak silný vítr, aby mohl převrátit věžový jeřáb. Ten je konstruovaný na rychlost zhruba 150 km/h. Takto silný vítr vane na vrcholu Sněžky a pokud bychom chtěli jeřáb postavit tam, musíme jej doplnit přídavnou zátěží dle výpočtu statika.

Kolik mě bude stát půjčení jeřábu?
Na tuto otázku nelze odpovědět univerzálně. Výkon jeřábu definuje hmotnost břemen, výška a vzdálenost, kam potřebujeme břemena dopravit a čas, za který je potřeba tuto práci vykonat. Toto je potřeba porovnat s lidskou silou, kterou k tomu budete potřebovat nebo jiným strojem, který tuto práci zvládne. Od určitého výkonu je věžový jeřáb nejlevnější řešení přepravy. Pokud si nejste jisti, že se vám jeřáb vyplatí, zeptejte se nás a připravíme rozpočet, kde bude zohledněna lokalita, přístupnost staveniště, velikost jeřábu a doba jeho pronájmu.

Proč použít na stavbě věžový jeřáb?
Je kdykoli k dispozici a Vy přestáváte řešit všechny otázky týkající se manipulace a můžete se věnovat důležitějším věcem. Vykládka oplocení, lepenky, kari sítí, lití betonu, položení cihel na desku, posunutí lešení, osazení překladů, montáž stropu, komína, zdvižení bedny s nářadím do patra, krovu, latí, prkne, folie i krytiny, úklid staveniště – vše je vyřešené. Žádné rozježděné bahno, uklizené staveniště, přehledně uskladněný materiál, to jsou věci, které vás budou bavit. Při správně zvolené době nasazení a velikosti jeřábu, si nakonec řeknete, že nic lepšího jste udělat nemohli.

Je výhodnější si jeřáb pronajmout nebo koupit?
Jednou z výhod věžového jeřábu je jeho dlouhá životnost. Základem je robustní ocelová konstrukce, mnohdy pozinkovaná, která si při správném zacházení zachovává svoje vlastnosti po mnoho let. Vše ostatní se nechá relativně levně opravit. Proto mnoho stavitelů sahá k řešení, kdy zakázku řeší vlastním strojem, určeným pro jeden projekt. U větších zakázek se vyplatí koupit na celý projekt nový jeřáb, protože náklady na pořízení a provoz jsou srovnatelné s nájmem a to z toho důvodu, že po skončení zakázky mají v ruce stroj, který ztratil malou část své pořizovací ceny. U použitých jeřábů se cena stroje mnohdy blíží ceně pronájmu na daný čas a obrazně řečeno, po skončení zakázky lze jeřáb sešrotovat a náklady jsou shodné jako u pronájmu. Toto řešení má nevýhodu v blokaci kapitálu určeného na nákup jeřábu a zodpovědnost za spolehlivost, která je přenesena na jeho majitele.
Pronájem jeřábu představuje de facto bezstarostné řešení na klíč, které nároky na spolehlivost přenáší na pronajímatele.